KONTAKT

Bartosz Płazak tel. 502 351 161

HOLISTYCZNA SZKOŁA TRENERÓW

edycja: Warszawa - jesień '25

Program

Program Holistycznej Szkoły Trenerów opiera się na 3 filarach: rozumienie i kontrola procesu grupowego,  projektowanie i dobór narzędzi do realizacji celów warsztatu, rozumienie roli i zadań trenera w pogłębionym holistycznym ujęciu zawodu.

Program jest realizowany w 14 zjazdach (2 treningi wyjazdowe i 12 warsztatów stacjonarnych), bazuje na trzech metodach pracy: treningu, warsztacie i superwizji grupowej, odwołuje się do założeń pracy z grupą formułowanych przez Polskie Towarzystwo Psychologiczne, przygotowuje do uzyskania rekomendacji trenera warsztatu PTP.

Zawartość modułów i dobór technik pracy realizują ideę włączenia holistycznego podejścia do: zawodu trenera, osoby trenera, odbiorców szkoleń i otoczenia (świata), teraźniejszości i przyszłości.

Zjazd 1

Zjazd 2

Zjazd 3

Zjazd 4

Zjazd 5

Zjazd 6

Zjazd 7

Zjazd 8

Zjazd 9

Zjazd 10

Zjazd 11

Zjazd 12

Zjazd 13

Zjazd 14

Trening interpersonalny

Termin:  18-23. 11. 2025r

Zagadnienia:

komunikacja interpersonalna (komunikat ja, wyrażanie emocji, informacja zwrotna),radzenie sobie w sytuacji konfliktu wewnętrznego i konfliktu w grupie, budowanie zaufania w relacjach interpersonalnych w grupie, otwartość i budowanie relacji, emocje i ich rola w kształtowaniu dojrzałych relacji, granica psychologiczna, jako warunek dojrzałych relacji, ambiwalencja w kontaktach z innymi ludźmi, budowanie grupy, przeżycie doświadczenia procesu grupowego

Poprowadzi : Bartosz Płazak,  Joanna Staszewska

Ilość godzin : 50

Rodzaj : Trening Wyjazd Gajrowskie (Mazury)

Warsztat procesu grupowego i teorii rozwoju grup

Termin: 24-25 01. 2026r Zagadnienia: model procesu grupowego, fazy procesu grupowego, cele jednostek, cele grupy, role grupowe, normy grupowe, przywództwo, konflikt w grupie, jednostka w grupie, spójność i zwartość grupy, rola i zadania trenera w procesie rozwoju grupy, znaczenie rozpoznawania zjawisk procesu grupowego w pracy trenera, odniesienie stylów pracy trenera i doboru metod do procesu grupowego modele pracy z małymi grupami, pole grupy, elementy  procesowego ujęcia funkcjonowania grup wg.  Arnolda Mindella. Poprowadzi : Bartosz Płazak, kotrener/ka Ilość godzin : 20 Rodzaj : warsztat stacjonarny – Warszawa

Warsztat komunikacji i asertywności

Termin: 28.02. 2026r Zagadnienia: komunikacja-centrum kontaktu z grupą, narzędzia komunikacji trenerskiej (komunikat ja, pytania, parafraza, klaryfikacja, odzwierciedlanie emocji i uczuć, wypowiedzi, wiązanie, poszukiwanie informacji, inicjowanie komunikacji, modelowanie komunikacji, komunikowanie emocji, potrzeb, obserwacji i refleksji, instruowanie),  asertywność jako postawa i umiejętność, techniki komunikacji asertywnej w pracy z grupą, model komunikacji Von Thuna, projektowanie i prowadzenie dyskusji, komunikacja w zadaniach grupowych, instruktaż, moderacja i facylitacja pracy grupy, komunikacja w fazach procesu grupowego, dyrektywność i partnerstwo. Poprowadzi : Izabela Sztandera, kotrener/ka Ilość godzin : 20 Rodzaj : warsztat stacjonarny – Warszawa

Warsztat narzędzi trenerskich

Termin: 28-29. 03 2026r

Zagadnienia:
narzędzia aktywizujące i tradycyjne, praca w podgrupach i plenum, burza mózgów, dyskusja zogniskowana, moderowana, akwarium, debata oksfordzka, narzędzia pracy z energią grupy, gry i psychozabawy, praca z metaforą, praca z tekstem, testy psychologiczne, praca własna, film, elementy arteterapii i inne, funkcje narzędzi, wykorzystanie narzędzi dla wspierania rozwoju grupy, używanie technik dla wzmocnienia przekazu i ułatwienia rozwoju uczestników, świadome dostosowywanie technik do możliwości i potrzeb grupy oraz celów szkolenia, dobór i realizacja technik a powodzenie w osiąganiu celów rozwojowych przez uczestników warsztatu, elastyczna zmiana narzędzi, własny styl pracy trenera.

Poprowadzi : Agnieszka Brongiel, kotrener/ka

Ilość godzin : 20

Rodzaj : warsztat stacjonarny – Warszawa

 

Trener, coach, facylitator, moderator, ekspert... Role prowadzącego grupę.

Termin: 25-26. 04. 2026r
Zagadnienia:

Postawa i narzędzia prowadzącego w rolach coacha, moderatora facylitatora, trenera, eksperta.  Podobieństwa i różnice ról.  Kompetencje specyficzne dla ról. Praca z różnych ról i obszary jej przydatności w prowadzeniu grup.

Poprowadzi: Bartosz Płazak, kotrener/ka

Ilość godzin : 20

Rodzaj: warsztat stacjonarny – Warszawa

Warsztat pracy z trudnościami i oporem w pracy z grupą.

Termin: 23-24 maja 2026r
Zagadnienia:

źródła, typy, objawy oporu, narzędzia i sposoby radzenia sobie z oporem, sytuacje trudne, sposoby reagowania, interwencje trenera wobec uczestników i całej grupy, rola, zadania, postawa trenera w sytuacjach trudnych, granice odpowiedzialności prowadzącego pracę z grupą w sytuacjach trudnych, uważność i świadomość własnego procesu trenera i procesu grupowego jako czynniki radzenia sobie przez prowadzącego grupę w sytuacjach trudnych, profilaktyka zakłóceń, projektowanie pracy grupowej jako sposób zapobiegania pojawianiu się zakłóceń, wybrane zagadnienia: inteligencji emocjonalnej (D.Goleman, D.Chopra),  podejścia prowokatywnego (F.Farelly), podejścia do funkcjonowania grup (A. Mindella), pracy z ciałem (A.Lowen), poziomów świadomości (D.Hawkins).

Poprowadzi : Bartosz Płazak, Joanna Staszewska

Ilość godzin : 20

Rodzaj : warsztat stacjonarny – Warszawa

Warsztat projektowania pracy warsztatowej z grupą

Termin: 27-28. 06. 2026r

Zagadnienia:
elementy andragogiki, style uczenia się dorosłych, zasady efektywnego uczenia się dorosłych, cykl Kolba, etapy rozwoju kompetencji, wyznaczanie i opisywanie celów warsztatu, dobór narzędzi zależnie od celów warsztatu i specyfiki grupy,  zarządzanie czasem szkolenia, projektowanie warsztatów edukacyjnych z uwzględnieniem procesu grupowego, korzystanie z metod a rozwój grupy, zadania projektanta szkoleń, warunki efektywności warsztatu edukacyjnego, role i zadania trenera na ścieżce od projektu do realizacji warsztatu.

Poprowadzi : Bartosz Płazak, Joanna Staszewska

Ilość godzin : 20

Rodzaj : warsztat stacjonarny – Warszawa

Trening Flow. Kreatywność, improwizacja, spontaniczność ruch, ciało...

Termin: 19-20. 09. 2026r

Zagadnienia:

Ciało i ruch: struktura w ruchu i wyjście poza nią. Struktura, jako rama do swobodnego wyrażania się w ruchu. Struktura jako możliwości, a struktura jako ograniczenie. Poszukiwania rytmu ciała. Podążanie za ciałem, impulsem, ruch naturalny. Ruch a bezruch – o czym/ czym jest bezruch? Poszukiwanie balansu pomiędzy napięciem, a odpuszczaniem. Wyrażanie się w ruchu, poszukiwanie w tym energii, spokoju, rozluźnienia, zrozumienia, radości. Ciało i rozpoznawanie emocji, ruch i ich wyrażanie. Impro jako poszukiwanie nowych połączeń w ciele, nowych wzorców ruchu, poszerzanie się w ruchu , pogłębianie, wzrost. Wyrażanie oddechu ruchem, świadomy oddech, świadomy ruch. Przepływ między ciałem a umysłem, połączenie, odzwierciedlanie. Pełnia w ruchu, kim jestem w ruchu, swobodny ruch intuicyjny.

Kreatywność: elementy treningu twórczości wg. E. Nęcki: abstrahowanie, dedukowanie, skojarzenia, indukcja, transformacja, metafora i analogia, myślenie twórcze w pracy trenera, warunki pracy twórczej, świadomość a kreatywność, emocje kreatywność, wykorzystanie narzędzi treningu twórczości w pracy trenera,
Improwizacja teatralna: filary improwizacji, propozycja, opowiadanie, świadomość, komunikacja, spontaniczność, działanie, zaufanie, budowanie platformy, postać i współpraca w grupie, elementy jogi śmiechu, flow, postawa „naTak i”, improwizacja w pracy trenera, wykorzystanie narzędzi Impro w pracy z grupami, znaczenie umiejętności improwizacji w pracy z grupą, Impro jako sposób opuszczania strefy komfortu, spontaniczność a kontakt trenera z grupą.

Poprowadzi: Bartosz Płazak,  Joanna Staszewska, kotrener/ka

Ilość godzin : 20

Rodzaj : warsztat stacjonarny – Warszawa

Warsztat uważność w pracy z grupami

Termin: 17-18.10. 2026r
Zagadnienia:

definicje uważności w różnych podejściach, techniki uważności i koncentracji, uważne bycie i kontakt ze sobą w pracy trenera, sposoby uspokajania umysłu, redukcji stresu i napięcia, radzenie sobie z trudnymi sytuacjami, zauważanie i radzenie sobie z emocjami, bycie „tu i teraz” z zachowaniem świadomości wewnętrznego procesu umysłowego, tu i teraz w emocjach, ciele i otoczeniu (grupie). Wzmacnianie uważności przez praktykę, budowanie spokoju umysłu, rozluźnienie ciała, dostrzeganie i rozumienie uczuć, emocji i stanów,  samoakceptacja, uważność a relacje, perspektywa współczucia, akceptacji, obecności w Tym co jest. Uczący się, niezależny obserwator, podosobowości i role, rozwiązywanie konfliktów wewnętrznych i grupowych w oparciu o uważną, współczującą świadomość.  Elementy Voice dialog, Big Mind, podejścia psychologii opartej o proces Arnolda Mindella. 

Poprowadzi : Joanna Staszewska, kotrener

Ilość godzin : 20

Rodzaj : warsztat stacjonarny – Warszawa

 

Warsztat holistycznego podejścia do pracy z ludźmi

Termin: 7-8.11. 2026r
Zagadnienia:

spójna i całościowa perspektywa trenera i warsztatu,  proces rozwoju jako zjawisko wielopoziomowe i uniwersalne, poziomy świadomości Hawkinsa i odpowiadające im strategie pracy, wybrane zagadnienia paradygmatu kwantowego: jednolite pole, teoria ról, wielki umysł, materia i energia, myślenie i emocje, poziom świadomości a sprawczość, świadomość, intencja, zamiar, śnienie i wspólnota jako źródło energii, twórcze podejście  do procesów prowadzącego i grupy, elementy taoizmu: Wu wei, Yu Wei, Pu, przenikanie elementów Yin i Yang. (w oparciu o prace, C.G. Junga, A.Mindella, D.Hawkinsa, A.Goswamiego)

Poprowadzi: Bartosz Płazak, kotrener/ka

Ilość godzin : 20

Rodzaj : warsztat stacjonarny – Warszawa

 

Warsztat eko

Termin: 12-13. 12. 2026r
Zagadnienia:

założenia ekopsychologii i filozofii głębokiej ekologii, etyka środowiskowa jako przesłanka do podejmowania wyborów osobistych i zawodowych (w tym do decyzji w pracy z grupą) ekologiczna jaźń, prawa ekologiczne Barry Commonera jako fundament funkcjonowania w świecie,koncepcja śladu ekologicznego, podejście ekologiczne trenera do siebie, i do pracy z grupą: projektowanie i prowadzenie pracy, podejmowanie/zaniechanie interwencji, granice odpowiedzialności, perspektywa energii i możliwości grupy, etyka w zawodzie trenera, profilaktyka wypalenia zawodowego.

Poprowadzi :  Ryszard Kulik, kotrener/ka

Ilość godzin : 20

Rodzaj : warsztat stacjonarny – Warszawa

 

 

Warsztat pracy z Klientem, pozyskiwania grup, budowania marki własnej na rynku

Termin: 13-14 czerwca 2026r
Zagadnienia:

spójność trenera i proponowanych treści warsztatu jako klucz do powodzenia w kontakcie z odbiorcami, mocne strony trenera i programu a język oferty, pozyskiwanie uczestników warsztatów szkoleń i projektów rozwojowych; dobór metod docierania z informacją, poszukiwanie klientów, budowanie wiarygodności, analiza konkurencji i analiza czynników kluczowych dla odbiorców, budowanie świadomości oferty i nawiązywanie relacji, przygotowywanie ofert wydarzeń rozwojowych i szkoleń, realizacja spotkań z klientami, samplingi, warsztaty pokazowe, webinary, negocjacje warunków realizacji projektów i współpracy, przygotowanie, organizacja i realizacja procesów rozwojowych dla klientów biznesowych 

Poprowadzi : Agnieszka Brongiel, kotrener/ka

Ilość godzin : 20

Rodzaj : warsztat stacjonarny – Warszawa

Warsztat superwizyjny

Termin: 10-11. marca 2027

Prowadzenie przez uczestników Holistycznej Szkoły Trenerów fragmentów pracy z grupą w oparciu o autorskie projekty, informacja zwrotna od trenerów dla prowadzących w aspektach: komunikacji i technik pracy z grupą, reagowanie na zakłócenia, zasobów prowadzącego, obszarów do rozwoju, jakości zaprojektowanego modułu.

Poprowadzi : Bartosz Płazak, kotrener/ka

Ilość godzin : 30

Rodzaj : trening wyjazdowy – Gajrowskie (Mazury)

Trening zamykający pracę grupy. Analiza i projektowanie wykorzystania zasobów w przyszłości.

Termin: 12-14. 03 2027r

Zagadnienia:
moje zasoby, moje potrzeby, moja wizja przyszłości, cele i środki do ich realizacji. Trening oparty o model poziomów logicznych Diltsa, z użyciem narzędzi coachingowych, zawiera podsumowujące informacje zwrotne, elementy praktyki uważności, pracy z przyrodą i inicjacje do kolejnych etapów życia i pracy zawodowej. 

Poprowadzi : Bartosz Płazak, kotrener/ka

Ilość godzin : 30

Rodzaj : trening wyjazdowy – Gajrowskie (Mazury)

Rekrutacja

Zapraszamy Cię do złożenia zgłoszenia w formularzu zapisowym poniżej.
Skontaktujemy się z Tobą mailowo po otrzymaniu Twojego zgłoszenia i zaprosimy Cię na rozmowę telefoniczną, której celem jest przekazanie kluczowych informacji o szkole i Twoim udziale.

Inwestycja

W zakres Twojej inwestycji w szkołe wchodzi:

  • udział w warsztatach i treningach,
  • materiały szkoleniowe,
  • pobyt bez wyżywienia na trenignach wyjazdowych. Inwestycja w szkołę to 11000.